Home Σπουδές στην Κέρκυρα

Σπουδές στην Κέρκυρα

ΠΡΟΘΕΣΜΙΕΣ ΓΙΑ ΕΠΑΣ,ΙΕΚ,...

Ειδικότητες που θα λειτουργήσουν στα ΔΗΜΟΣΙΑ ΙΕΚ ΚΕΡΚΥΡΑΣ , στα τμήματα του ΟΤΕΚ (Οργανισμός Τουριστικής Εκπ/σης και Κατάρτισης), δημόσιες ΕΠΑΣ , στις σχολές του ΟΑΕΔ, ΙΕΚ ΤΟΥ ΕΚΑΒ καθώς και  στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού κατά το σχ. Έτος 2010-2011

Ø       Προκήρυξη ειδικοτήτων Δημοσίων Ι.Ε.Κ.

Ι.Ε.Κ. ΚΕΡΚΥΡΑΣ, 1Ο ΕΠΑΛ Κέρκυρας, Ευαγγέλου Ναπολέοντος 12, Τ.Κ.  491 00  Κέρκυρα. ΤΗΛ: 26610-47530

Οι ειδικότητες που θα λειτουργήσουν στο ΙΕΚ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (Α’ Εξάμηνο) είναι:

1.       Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής

2.       Ειδικός Μηχανογραφημένου Λογιστηρίου

3.       Νοσηλευτικής Τραυματολογίας

4.       Υπάλληλος Τουριστικού Γραφείου

Περισσότερες ειδικότητες λειτουργούν και σε άλλες πόλεις.

·          Διάρκεια κατάρτισης στα I.E.K.:   Απόφοιτοι Λυκείου: 4 εξάμηνα

·          ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ  1 έως 9 Σεπτεμβρίου

·          Δίδακτρα :   367€ το εξάμηνο /190€ για: πολύτεκνους/τρίτεκνους, ορφανά, χαμηλά εισοδήματα

Ø       ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΤΙΖΟΜΕΝΩΝ

ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΟΤΕΚ

ΕΠΑ.Σ–Ι.Ε.Κ Κέρκυρας, Ξενοδοχείο “ΔΕΜΠΟΝΟΣ”  Γουβιά Κέρκυρας, τηλ.: 26610-91541, 26610-90030.

Ι.  ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ( ΕΠΑ.Σ ) Οι υποψήφιοι, πρέπει να έχουν τουλάχιστον προαχθεί στην Β΄ τάξη των Γενικών ή Επαγγελματικών Λυκείων ή στην Β΄ τάξη των Τ.Ε.Ε Α΄ κύκλου ή άλλων ισότιμων σχολείων και η ηλικία τους να μην υπερβαίνει το 23ο έτος

Με βάση τη νέα προκήρυξη τη σχολική χρονιά 2010-2011 θα λειτουργήσουν στην Κέρκυρα οι εξής ειδικότητες

Α. Ειδικότητα Ξενοδοχειακών και Επισιτιστικών Υπηρεσιών (50 θέσεις)

Β. Ειδικότητα Μαγειρικής Τέχνης (25 θέσεις)

ΙΙ. ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ (Ι.Ε.Κ ΟΤΕΚ) (Απόφοιτοι  Λυκείου)

·          Ειδικότητα Τεχνικός Μαγειρικής Τέχνης (25 θέσεις)

ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ: 9 Αυγούστου έως 15 Σεπτεμβρίου 2010

Ø       ΕΠΑ.Σ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ ΤΟΥ ΟΑΕΔ

ΕΠΑ.Σ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (3ο χιλιόμετρο Λευκίμης /Τ.K.49100, τηλ. 26610 - 39250)

ΟΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΧΟΥΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟΥ Α’ ΤΑΞΗΣ ΓΕΛ Η ΕΠΑΛ  ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΤΑ ΕΤΗ 1987-1994

ΟΙ ΠΑΡΑΠΕΜΠΟΜΕΝΟΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ ΣΤΙΣ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ (ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΠΡΟΑΧΘΟΥΝ ΣΤΗ Β’ ΤΑΞΗ ΛΥΚΕΙΟΥ) ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ, ΜΟΝΟΝ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΤΟΥΣ, ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΤΟΥ ΤΙΤΛΟΥ ΤΟΥΣ.

1.       ΤΕΧΝΗΤΩΝ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΥΔΡΑΥΛΙΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ

2.       ΤΕΧΝΗΤΩΝ ΜΗΧΑΝΩΝ ΚΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ

3.       ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ

ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ: από 21/6/2010 έως 31/8/2010..

Ø       ΕΠΑ.Σ Κέρκυρας Υπουργείου Παιδείας

Ευαγγ. Ναπολέοντος 12 49100 Κέρκυρα Τηλ: 2661037697

Στην Α΄Τάξη ΕΠΑ.Σ. εγγράφονται και επιλέγουν Ειδικότητα χωρίς προϋποθέσεις τουλάχιστον οι προαχθέντες :

Στη Β΄Τάξη  ΕΠΑ.Λ, ΓΕ.Λ, ΤΕ.Λ, ΕΝ.ΛΥΚ, ΕΠΛ Ημερησίων και Εσπερινών

Ειδικότητες

Ø       Εργαλειομηχανών CNC

Ø       Θερμοϋδραυλικών Εγκαταστάσεων και Συντηρητών Κεντρικής Θέρμανσης

Ø       Κτηριακών Έργων

Ø       Τεχνιτών Ηλεκτρολογικών Εργασιών

Ø       Αμαξωμάτων

Ø       Σχεδιασμού Εσωτερικών Χώρων

Ø       Αισθητικής Τέχνης

Ø       Κομμωτικής Τέχνης

(πιθανόν να υπάρξουν κάποιες διαφορές στις ειδικότητες, που θα λειτουργήσουν  το σχολικό έτος 2010-11, λόγω προσέλευσης ή μη υποψηφίων σπουδαστών. Απευθυνθείτε στην σχολή για περισσότερες πληροφορίες)

Εγγραφές το πρώτο δεκαπενθήμερο του Σεπτεμβρίου

Ø       Προκήρυξη ειδικότητας «Διασώστης - Πλήρωμα ασθενοφόρου».

ΙΕΚ ΕΚΑΒ Κέρκυρα: Ευαγγέλου Ναπολέοντος 27 (Πλατυτέρα), Τ.Κ. 49100, Τηλ.: 2661032333

Την περίοδο 01/10/2010 έως 26/01/2010 θα λειτουργήσει στο ΙΕΚ ΕΚΑΒ Κέρκυρας η εξής ειδικότητα(Α’ ΕΞΑΜΗΝΟ).
1.       Διασώστης - Πλήρωμα ασθενοφόρου (Απόφοιτοι Λυκείου)

Αιτήσεις έως 07/09/2010 στο ΕΚΑΒ Κέρκυρας

Ø       Π Ρ Ο Κ Η Ρ Υ Ξ Η  Για την εισαγωγή σπουδαστών/σπουδαστριών  στις ΑΕΝ  (ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ ) Τηλ:   210-4128060 - 4191686

Οι απόφοιτοι Λυκείου που επιθυμούν  να εισαχθούν στις ΑΕΝ (Πλοιάρχων- Μηχανικών). μπορούν σύμφωνα με την προκήρυξη, ανεξάρτητα από το μηχανογραφικό που έχουν υποβάλλει, να καταθέσουν αίτηση και τα σχετικά δικαιολογητικά σε οποιαδήποτε Α.Ε.Ν.   σαν υποψήφιοι της Τρίτης Γενικής κατηγορίας. ( Καλύπτει ποσοστό 20% του αριθμού εισακτέων και πε­ριλαμβάνει αποφοίτους Λυκείων και Τ.Ε.Ε.)

Σε αυτήν την περίπτωση δεν υπολογίζεται ο βαθμός πρόσβασης ή τα μόρια πρόσβασης του υποψηφίου αλλά ο βαθμός του απολυτηρίου (Επιπλέον μοριοδοτείται και η γνώση της Αγγλικής γλώσσας.)

ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ: μέχρι και   2- 09 -2010 ημέρα Πέμπτη

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΦΘΙΝΟΠΩΡΙΚΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ ΣΤΑ ΙΕΚ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

Δείτε εδώ λίστα με τις ειδικότητες που θα λειτουργήσουν στα ΙΕΚ της χώρας.Στην Κέρκυρα στο Α' εξάμηνο θα λειτουργήσουν οι εξής ειδικότητες

Ι.Ε.Κ. ΚΕΡΚΥΡΑΣ, 1Ο ΤΕΕ Κέρκυρας, Ευαγγέλου Ναπολέοντος 12,
Τ.Κ. 491 00 Κέρκυρα. ΤΗΛ: 26610-47530

Ι. Α΄ ΕΞΑΜΗΝΟ Κατάρτισης
1. ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ -Ε.Λ.
2. ΕΙΔΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟΥ -Ε.Λ.
3. ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ ΤΡΑΥΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ -Ε.Λ.
4. ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ -Ε.Λ

Περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα του ΟΕΕΚ

ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚ/ΣΗΣ

Κατεβάστε εδώ φυλάδιο με τις επιλογές που έχει κάποιος υποψήφιος (εφόσον έχει τελειώσει την Γ' Γυμνασίου΄),στην Κέρκυρα.

ΜΕΤΑ ΤΟ ΛΥΚΕΙΟ-ΙΕΚ

Επισκεφτείτε τη σελίδα του ΙΕΚ Κέρκυρας και αντλήστε πληροφορίες για τις ειδικότητες που λειτουργούν σε κάθε εξάμηνο,πληροφορηθείτε για τη διαδικασία εγγραφών,τα δίδακτρα,τα επαγγελματικά δικαιώματα κ.α.

ΙΟΝΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ-ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΑ

Στην Κέρκυρα λειτουργούν τα παρακάτω τμήματα(προπτυχιακά) στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο

1. Ιστορίας
  2. Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης και Διερμηνείας